Dagbladet gjengir tirsdag en epost Hagen nylig har sendt til Nasjonalmuseets direktør Audun Eckhoff.
– Jeg registrerer i dag at flere kunstkritikere mener jeg legger et ubehagelig press på regjeringen i forbindelse med Nasjonalgalleriets fremtid. Det er noe jeg aldri har gjort eller ønsker å gjøre, skriver Hagen.
– Jeg kan ikke leve med den minste mistanke om at jeg presser regjeringen. Da trekker jeg meg heller ut, skriver Hagen videre.
Kulturdepartementet har invitert Hagen til et møte neste uke.
Bakgrunn:
– Har i lang, lang tid vært misbrukt
(DN+)
Hagen eier landets største private kunstsamling og har vært i dialog med Nasjonalmuseet om en omfattende utlånsavtale.
Som Dagens Næringsliv og Aftenposten omtalte i forrige uke, brøt Hagen disse forhandlingene inntil Stortinget har behandlet videre bruk av Nasjonalgalleriet.
Les også:
Konsernsjefen i Handelsbanken sparket
20 prosent flere ungdom søker seg til landbruksfag
Økokrim tiltaler tidligere Kongsberg-topp
Se DNtv: