Toppsjef Bjørn Kjos og styreleder Bjørn H. Kise i Norwegian kjøper 803.000 Norwegian-aksjer til kurs 240 kroner per aksje gjennom selskapet HBK Holding. Dette tilsvarer til sammen 193 millioner kroner.
Etter denne transaksjonen eier HBK Holding 9.598.873 aksjer i Norwegian, tilsvarende om lag 26,8 prosent. Kjos er majoritetseier i HBK Holding, mens Kise er medeier og styreleder.
– Bakgrunnen for kjøpet er at vi har den klare oppfatningen at det er et fornuftig tidspunkt å handle aksjer på. Vi synes det er en fornuftig prising på aksjen i selskapet, og vi har stor tro på selskapet fremover, sier Kise til DN.
Felles selskap
Norwegian-aksjen stiger kraftig på Oslo Børs like etter åpningstid torsdag. I skrivende stund er aksjen opp 10,33 prosent.
Kjos og Kise har sammen sittet på toppen av flyselskapet Norwegian i en årrekke, Kjos som toppsjef og Kise som styreleder. De to kompanjongene har dessuten samlet en del av eierskapet sitt i selskapet i et felles selskap, HBK Holding.
Onsdag varslet HBK Holding at det vil kjøpe enda flere aksjer i flyselskapet, og at Arctic Securities og Danske Bank var engasjert til transaksjonen.
- HBK Holding har veldig god egenkapital og vi håndterer kjøpet helt på egenhånd, sier Kise. (Vilkår)