Den internasjonale finansuroen har trolig vært spennende nok i seg selv. Kanskje litt for spennende for noen. De neste ukene og månedene kan investorene imidlertid se frem til svaret på hvordan det egentlig har gått med aksjeinvesteringene.
Resultatsesongen smeller i gang på Wall Street allerede i morgen, mandag. Da tjuvstarter Alcoa, som slipper resultatene fra første kvartal etter at børsene har avsluttet handelen.
Fest setebeltet
Analytikerne venter svakere resultat fra aluminiumsgiganten sammenlignet med tilsvarende kvartal ifjor. Årsaken er lavere etterspørsel fra bil- og bygningsindustrien, høyere energikostnader og svakere dollar, noe som krymper marginene fra virksomheten i utlandet.
Etter at Alcoa har markert startskuddet er det egentlig bare for investorene å feste setebeltet. I alle fall dersom man skal tro analytikerne.
Fortjenesten i selskapene som utgjør aksjeindeksen S&P 500 er ventet å falle med 10,9 prosent i første kvartal sammenlignet med det samme kvartalet i 2007, ifølge Thomson Financial.
Verste på 17 år
Investorene får bare krysse fingrene og håpe på at resultatene ikke blir like ille som i fjerde kvartal ifjor. Da falt fortjenesten for de 500 selskapene i indeksen med 25,1 prosent sammenlignet med kvartalet ett år tidligere. Det er ifølge Thomson Financial det største fallet siden 1991.
Det er likevel ikke like rødt over hele linjen. Dersom analytikerne får rett er det faktisk en sektor som mer eller mindre alene drar ned resultatutsiktene.
For dersom den hardt prøvede finansbransjen holdes utenfor, vil de resterende S&P 500-selskapene ha en resultatforbedring på 8,4 prosent.
Litt sol
I både energi- og teknologisektorene er det ventet oppturer. Det samme gjelder for produsentene av forbruksvarer, såkalte consumer staples. Dette er en sektor som vil bli fulgt svært tett siden den fungerer som et slags barometer for hvordan amerikanske konsumenter reagerer på utviklingen i amerikansk økonomi.
- Bak finanssektoren er det fortsatt litt solskinn. Andre områder av økonomien har ikke nødvendigvis falt ned fra stupet, sier Brad Sorensen, sjef for sektoranalyse i Charles Schwab til MarketWatch.
Han mener likevel det vil være tåpelig å ikke ta hensyn til de dårlige tidene for finanssektoren.
- Finanssektoren utgjør en svær andel av aksjemarkedet og økonomien, understreker Sorensen.
Magert
På grunn av avvikende regnskapsår har vi allerede fått resultater fra Lehman Brothers, Goldman Sachs og Morgan Stanley. Alle tre gjorde det bedre enn de magre forventningene, men resultatene var betydelig dårligere enn tilsvarende periode i 2007.
Forventningene om magre resultater gjelder også for Citigroup. Ifølge MarketWatch tror analytikerne at finanskjempen kommer til å levere minusresultat i første kvartal.
Også JP Morgan Chase, Bank of America og Wachovia Corp må tåle solid nedgang i fortjenesten dersom analytikernes estimater slår til.
Følg med
Hovedvekten av selskapene kommer med sine resultatrapporter i midten av april. Mye kan altså skje før den tid. Så langt er det bare et fåtall selskaper som har kommet med resultatvarsel av noe slag.
- Selskaper som endrer guidingen eller sender ut resultatvarsel for første kvartal vil trolig gjøre det i løpet av den neste uken, sier John Butters, sjef for resultatanalyse i Thomson Financial til MarketWatch.
- Det kan det være verdt å holde et øye med.(Vilkår)Copyright Dagens Næringsliv AS og/eller våre leverandører. Vi vil gjerne at du deler våre saker ved bruk av lenke, som leder direkte til våre sider. Kopiering eller annen form for bruk av hele eller deler av innholdet, kan kun skje etter skriftlig tillatelse eller som tillatt ved lov. For ytterligere vilkår se her.