Den norske PMI-indeksen for industrien, som baseres på rapporter fra norske innkjøpssjefer, falt fra 45,4 i juli til 43,3 i august.
Lavere PMI-indeks har ikke vært rapportert siden august 2009, opplyser NIMA - Norsk Forbund for Innkjøp og Logistikk - i en pressemelding tirsdag.
- Dette var fryktelig svakt, og her det er fall i alle viktige underdeler, slår sjefanalytiker Erik Bruce i Nordea Markets fast.
- Indeksen bekrefter bildet vi har fra før av om det går dårlig i norsk industri og at det er i oljerelatert det skikkelig faller for øyeblikket, sier Bruce til DN.
DNs valgportal: Hvilke politikertopp er du mest enig med?
Ulike delindekser
En indeks over 50 poeng uttrykker økt aktivitet eller vekst.
Delindeksen for sysselsetting i industrien falt fra 41,6 i juli til 37,7 i august. Vi må tilbake til april 2009 for å se tilsvarende tall, ifølge NIMA.
Samtidig går produksjonsindeksen fra 45,2 til 44,8 - det laveste nivået for industriproduksjon siden mai 2009.
Ordreindeksen falt fra 45,6, til 42,5, noe som innebærer en større nedgang enn måneden før.
- Selv om norsk PMI er en indeks basert på industriens utvikling og forventninger, har den opplevd å gi et representativt bilde for økonomien generelt. Innkjøpernes signaler gir et dystert bilde av dette i øyeblikket, sier Svein-Egil Hoberg i NIMA i en kommentar.
Slik reagerer kronen: Følg utviklingen på DNs børs- og markedssider
- Ikke altfor presis
Bruce i Nordea Markets understreker at indikatoren riktignok ikke er presis nok til å kunne fastslå at det går enda dårligere for norsk industri enn tidligere antatt.
- Jeg blir ikke mer pessimistisk etter dette, sier han og oppsummerer situasjonen slik:
- Det går litt bedre i eksportindustrien, mens næringsmiddelindustrien går passelig. Det hjelper imidlertid ikke når det faller så kraftig i andre deler. I produksjonen av skip og plattformer er det nærmest en kollaps.
Seniorøkonom Marius Gonsholt Hov i Handelsbanken Capital følger med på indikatoren kun med «et halvt øye».
- Den er nemlig ikke altfor presis. Men når det er sagt har PMI falt godt ned i negativt territorium, og vi venter ingen store endringer i dette bildet, skrev han i en morgenrapport fra meglerhuset før publiseringen av tallene.
- Industrien trekkes ned av betydelige fall innen oljeaktiviteten. Og selv om det finnes lyspunkter innen øvrig tradisjonell industri, er ikke dette nok til å motvirke et fall innen den samlede industriproduksjonen, skrev Hov.
Norsk PMI offentliggjøres i et samarbeid mellom NIMA (Norsk Forbund for Innkjøp og Logistikk) og Danske Bank Norge.
Les også:
Asia i dag: Mørke skyer over Kina
Krever navnene på norske pornopirater
Se DNtv: - Må jo tjene 50-60000 for å betjene eiendomsskatten