Det svenske oljeselskapet Lundin Petroleum la onsdag frem resultatet for andre kvartal 2017.
Det viste over en dobling i omsetningen fra 209,7 millioner dollar i andre kvartal i fjor, til 464,6 millioner dollar i andre kvartal i år.
Resultat før nedskrivninger, avskrivninger, skatt og renter kom på 333 millioner dollar
i andre kvartal i år, mot 163 millioner dollar i samme periode i fjor.
Selskapet snudde dermed et tap før skatt på minus 72 millioner dollar i andre kvartal i fjor til 145 millioner dollar i år.
Oppjusterer produksjonen
– Lundin Petroleums produksjon for andre kvartal 2017 var over den høyeste guidingen for kvartalsproduksjonen. Spesielt Edvard Grieg fortsetter å levere over forventningene på både på undervannsvirksomhet og fasilitetsnivå og jeg forventer oppjusterte reserver ved utgangen av året, sier administrerende direktør Alex Schneiter i Lundin i en pressemelding.
Det gode resultatet gjør at selskapet også oppjusterer produksjonsanslagene til en produksjon på mellom 80.000 og 85.000 fat om dagen fra tidligere 75.000 til 85.000 fat om dagen.
Begynner nye letinger i august
Lundin står bak flere store funn på norsk sokkel, deriblant Johan Sverdrup, Edvard Grieg og Alta/Gohta.
Selskapet begynner i august med en aktiv leteprogram i det sørlige Barentshavet.
Det begynner med Korpfjell-prosjektet, hvor det ifølge selskapet kan være mulig å finne flere milliarder fat.
Siden kommer Børselv-prospektet på Loppahøyden og prospektene Hufsa og Hurri.(Vilkår)