Statoil har sammen med sine partnere besluttet å bygge ut gassfunnet Snefrid Nord, opplyser selskapet i en melding.
Snefrid Nord ligger like ved Aasta Hansteen-feltet i Norskehavet, og vil bli knyttet opp til dette feltet.
Selskapet har torsdag overlevert til myndighetene et tillegg til plan for utbygging og drift (PUD) av Aasta Hansteen-feltet, som inneholder en beskrivelse av Snefrid Nord-utbyggingen.
Olje- og energiminister Terje Søviknes (Frp) er fornøyd med utbyggingsplanene.
– Prosjektet bidrar til god ressursutnyttelse, og viser betydningen av Aasta Hansteen-plattformen og Polarled som viktig infrastruktur nord i Norskehavet. Utbyggingen styrker lønnsomheten i Hansten- og Polarled-prosjektene. Samtidig vet vi at prosjekter offshore gir ringvirkninger på land i form av aktivitet og arbeidsplasser, sier Søviknes.
Produksjonen skal ikke starte opp før i 2019.
Deler ut kontrakter
I forbindelse med utbyggingen deler Statoil ut kontrakter til flere selskaper.
Aker Solutions skal levere havbunnsramme med én brønnslisse, sugeanker og kontrollkabler til Snefrid Nord-utbyggingen.
Subsea 7 skal levere rør og ekspansjonsrørssløyfer (spools) i tillegg til at de skal utføre alle installasjoner på havbunnen.
Kontraktene deles ut under forutsetningen av at utbyggingen av Snefrid Nord godkjennes av myndighetene.
Investerer 1,2 milliarder
Investeringene for Snefrid Nord-utbyggingen utgjør totalt 1,2 milliarder kroner.
- Aasta Hansteen er strategisk viktig utbygging fordi plattformen og rørledningen Polarled åpner et nytt område i Norskehavet for gasseksport til Europa. Prosjektene etablerer også ny infrastruktur, som vil skape muligheter for fremtidige feltutviklinger i området, sier direktør Siri Espedal Kindem for utvikling og produksjon nord.
Statoil er operatør med eierandel på 51 prosent i prosjektet. Partnere er Wintershall Norge, OMV Norge og ConocoPhillips Skandinavia. (Vilkår)