Dagens Næringsliv

Åpne i appen

Åpne
Restaurant Gaptrast i Bergen fikk én stjerne i Michelin-guiden.

Restaurant Gaptrast i Bergen fikk én stjerne i Michelin-guiden.

Omakase by Sergey Pak i Bergen får én Michelin-stjerne, det samme gjør Gaptrast

Tekst

Vil du få varsel hver gang Merete Bø publiserer noe?

Du bestemmer selv hvor ofte, og kan skru av varselet når som helst.

Avbryt

Flere norske stjernekokker reiste til Danmark i håp om å ta med seg en Michelin-stjerne hjem. To nye norske restauranter fikk én stjerne.

– Vi er så spente og gleder oss, sa restaurantsjef på Gaptrast, Øystein Ellingsen på telefon fra Danmark rett før Michelin-utdelingen mandag. I kveld mottok han og kjøkkensjef restaurantens første stjerne for sin topprestaurant i Bergen.

«Gaptrast er en egen, skjult verden», skrev DNs matanmelder etter et besøk i fjor høst.

Også Omakase by Sergey Pak i Bergen sikret seg en stjerne under årets utdeling. Ingen nye norske restauranter fikk to Michelin-stjerner, men Kontrast – som er den eneste norske restauranten med to stjerner – beholder sine.

Alle Nordens seks restauranter med tre stjerner beholder sine stjerner. Maaemo og Re-Naa er de to norske restaurantene med tre Michelin-stjerner.

Fakta: Michelin 2025

MICHELIN – utdelingen av stjerner til de nordiske landene skjer 16. juni i Anneberg Kulturpark, i Odsherred utenfor København.

Ingen stjerner til Austevoll

Den største overraskelsen var kanskje at Mirabelle og Ørjan Johannessen ikke var på listen over Norges nye Michelin-restauranter.

– Jeg vet med 99 prosent sikkerhet at de ikke har vært her enda. De har vel ikke funnet veien til fergen enda, forteller Ørjan Johannessen og ler.

DN har ikke fått noe svar på henvendelse til Michelin-guiden om de har vært på besøk i Austevoll.

Årets Michelin-seremoni for de nordiske landene gikk av stabelen i Anneberg Kulturpark, utenfor København. Fra før kunne til sammen 20 norske restauranter skilte med én eller flere stjerner. Restaurant Iris, som var fjorårets mest spektakulære restaurantåpning, sikret seg sin første stjerne i 2024. Restauranten, med den danske kjøkkensjefen Anika Madsen i spissen, ligger i en flytende metallinstallasjon formet som et lakseøye. Restauranten ble besøkt av folk fra hele verden det første året, og Michelin-inspektøren var blant dem som likte det som ble servert.

Restaurant Iris i Salmon Eye  ledes av kjøkkensjef Anika Madsen, og ligger i Sunnhordland, utenfor Rosendal ved inngangen til Hardangerfjorden.

Restaurant Iris i Salmon Eye ledes av kjøkkensjef Anika Madsen, og ligger i Sunnhordland, utenfor Rosendal ved inngangen til Hardangerfjorden.

Oslo-restauranten Bar Amour var en av fjorårets store overraskelser, men Michelins utsendte ble åpenbart imponert over det som ble servert i den lille restauranten over Tranen ved Alexander Kiellands plass. Kontrast – også en Oslo-restaurant – fikk sin andre stjerne i 2024, i tillegg en egen utmerkelse for bærekraft. Hermetikken i Stavanger var en annen nykommer på fjorårets stjernelag.

Fakta: Guide Michelin

Årlig guide til restauranter og hoteller som gis ut av den franske dekkprodusenten Michelin.

Anonyme inspektører vurderer mat og service på restauranter og belønner dem med stjerner.

Tre stjerner betyr verd en egen reise, to stjerner verd en omvei og en stjerne verdt et besøk.

Siden 2014 har Michelin gitt ut en egen guide til Skandinavia.

Dette var status etter utdelingen av Michelin-stjernene i 2025:

Tre stjerner:

  • Maaemo, Oslo
  • Re-Naa Stavanger

To stjerner:

  • Kontrast, Oslo

Én stjerne:

  • À l'aise, Oslo
  • Bar Amour, Oslo
  • Fagn, Trondheim
  • Gaptrast, Bergen
  • Hermetikken, Stavanger
  • Hot Shop, Oslo
  • Hyde, Oslo
  • Iris, Rosendal
  • K2, Stavanger
  • Lysverket, Bergen
  • Mon Oncle, Oslo
  • Omakase by Sergey Pak, Bergen
  • Sabi Omakase Oslo, Oslo
  • Sabi Omakase Stavanger, Stavanger
  • Savage, Oslo
  • Speilsalen, Trondheim
  • Stallen, Oslo
  • Statholdergaarden, Oslo
  • Under, Lindesnes

* (Vilkår)Copyright Dagens Næringsliv AS og/eller våre leverandører. Vi vil gjerne at du deler våre saker ved bruk av lenke, som leder direkte til våre sider. Kopiering eller annen form for bruk av hele eller deler av innholdet, kan kun skje etter skriftlig tillatelse eller som tillatt ved lov. For ytterligere vilkår se her.