Vi benytter cookies på DN.no til analyseformål, tilpasning av innhold og annonser og for å videreutvikle våre tjenester.Les mer her.

Teknologi

Fikk to timer på å redde adressen

Nettsvindlerne lover å beskytte deg - så lenge du handler lynraskt.

Artikkelen er lagt til i din leseliste.

I august i år ble Studio Blomst på Bryne oppringt av et svensk selskap som kalte seg Nordic Safety. Selgeren sa at de spesialiserte seg på å beskytte bedrifter mot domenesvindel - og at noen nå var ute etter å registrere .com og .net-versjonene av Studio Blomsts norske domene (.no).

Hvis dette skulle unngås måtte blomsterhandleren inngå en avtale med Nordic Safety om parkering av domenene i ett, fem eller ti år mot forskuddsbetaling. Man måtte reagere raskt, innen to timer, før den angitte domenehaien fikk tak i domenene.

Denne blomsterhandleren var imidlertid smart nok til å skjønne at Nordic Safety driver med domenesvindel og kontaktet Brønnøysundregistrene for å få bekreftet at selskapet ikke har noen virksomhet innen domener i Norge. Blant annet bruker Nordic Safety en hotmail-adresse for e-post og har ikke noe egen nettside. Dette er svært unormalt for en bedrift som selger nettadresser og gode grunner for å bli skeptisk.

- Jeg ba om å få et skriftlig tilbud og betenkningstid. Det ble veldig vanskelig for selgeren, som var veldig pågående. Men jeg fikk informasjonen på e-post til slutt og gikk videre til Brønnøysund og Norid med den, sier Gjertrud Marie Jensen i Studio Blomst til Dagensit.no.

Lovbrudd
Slik misledende salg av domener er ganske utbredt og har foregått i noen år allerede. I likhet med såkalte katalogsvindler går det oftest ut over små bedrifter.

- Dersom selgeren lyver og det ikke finnes noen interessert kjøper av domenenavnene er dette et straffbart lovbrudd, sier advokat Anna E. Nordbø i NHO til Dagensit.no.

Salg basert på løgn er et brudd på markedsføringsloven paragraf 26 og har en strafferamme på inntil seks måneder eller bøter. Etter forholdene kan dette også rammes av strengere straffebestemmelser, som bedrageribestemmelsen i straffeloven paragraf 270.

I vårt eksempel med blomsterbutikken betyr det at dersom selgeren sier noen andre er interessert i domenet, men dette ikke er tilfelle, er det et forsøk på svindel.

Å drive oppsøkende salg av domener er på ingen måte ulovlig eller spekulativt i seg selv. Men det er i dag lite utbredt i lovlige former. Domenesvindel er ikke så vanlig på det norske .no-domenet, som er mer regulert. Det skjer oftere i tilknytning til internasjonale domener som .com og .net.

Sjekk selv
Derfor gjør bedrifter smart i å være skeptiske til slike henvendelser. Når noen ringer og tilbyr .com, .net eller.cn-domener bør man sjekke med Norid om selskapet er registrert domeneforhandler i Norge (registrar).

Brønnøysundregistrene kan også fortelle om selgeren er registrert med virksomhet i Norge, og HSH legger med jevne mellomrom ut informasjon om pågående svindler på sine nettsider.

- Vi anbefaler folk å tenke gjennom om de trenger de ekstra domenene de blir tilbudt. I mange tilfeller gjør man ikke det, sier daglig leder i Norid Hilde Thunem til Dagensit.no.

Dagensit.no har ikke lykkes i å få tak i Nordic Safety for kommentar. Vi presiserer samtidig at varemerket Nordic Safety er registrert på flere legitime selskaper i Norge. Disse har ikke noe med denne saken å gjøre.

Tekno Teknologi
Bli Varslet

Ikke gå glipp av noe!

Du kan få en epost hver gang vi skriver om dette.