Avgjørelsen i ankesaken om milliardsøksmålet i Tjumen i Sibir ble onsdag forpurret av selskapet som har saksøkt Telenor for 1,7 milliarder dollar.
Telenor er ikke i tvil om hva som drivkraften.
- Dette tyder på at motparten for sitt bare liv ikke vil ha saken inn til Moskva.
Telenors pressetalsmann Dag Melgaard er ikke overrasket over utsettelsen, men er lettere forundret over begrunnelsen som ble gitt og mener det aldri burde vært akseptert av retten.
Telenor-anke utsatt til september
Har kjent til saken ett år
Farimex’ forkl#229 var at de trengte mer tid på å se på et søksmål Telenor tok ut i New York ifjor for å finne forbindelsen mellom Farimex og Alfa Group.
Alfa, som er majoritetseier i Vimpelcom, har hele tiden nektet for at de to seiler under samme flagg:
Benekter Telenors beskyldninger
- Saken fra New York har ingenting med denne saken å gjøre. Saken har vært kjent for Farimex i nesten ett år, sier Dag Melgaard og legger til at en ankesak i Russland heller ikke kan utsettes mer enn en måned.
Telenor jobber nå med å se på hva som kan gjøres mot dagens avgjørelse.
- Mange underlige avgjørelser i Sibir
Telenor er nå innom sin tredje domstol i Sibir – der det har vært nederlag i de to første. Frykten er at den russiske namsmannen, som har tatt Telenors Vimpelcom-aksjer i arrest, kommer til å tvangsselge dem før saken blir ferdigbehandlet. Før dagens utsettelse, hadde Telenor håpet på seier eller tap – for å få saken ut av Sibir og inn i Moskva.
- Det har vært en rekke underlige beslutninger i Sibir som er grunnløse og lovstridige etter vår mening. Vi mener derfor namsmannen bør holde inne med et tvangssalg. Vi er sikre på at Høyesterett i Moskva vil se dette og avvise saken. Det er også grunnen til at Farimex vil holde saken i Sibir, sier Melgaard.(Vilkår)Copyright Dagens Næringsliv AS og/eller våre leverandører. Vi vil gjerne at du deler våre saker ved bruk av lenke, som leder direkte til våre sider. Kopiering eller annen form for bruk av hele eller deler av innholdet, kan kun skje etter skriftlig tillatelse eller som tillatt ved lov. For ytterligere vilkår se her.