Google har nettopp vist frem sitt første nettbrett, Nexus 7, som er utviklet i samarbeid med Asus. Nettbrettet er utstyrt med kraftige komponenter og skal selges for så lite som 200 dollar. Spørsmålet er nå om en enhet med Googles operativsystem Android endelig kan gjøre noe med Apples dominans.

Skal man tro en spørreundersøkelse gjennomført av analytikeren Tavis McCourt i Raymond James kan svaret bli nei, skriver Forbes.com. Undersøkelsen er vel å merke hypotetisk, ettersom den forutsetter at Apple faktisk lanserer en mini-versjon av Ipad, slik ryktene lenge har hevdet, samt at prisen blir rundt 300 dollar.

Forbrukerne ble spurt hva de ville foretrukket å kjøpe hvis en slik Ipad mini kommer på markedet. Av de spurte oppga 26,1 prosent at de ville valgt en Ipad mini med 7-tommers skjerm til 300 dollar, mens 16,5 prosent svarte et Android- eller Amazon-nettbrett til 200 dollar. Rundt en fjerdedel svarte dessuten at de ikke vil ha nettbrett som er vesentlig mindre enn ti tommer, mens en tredjedel ikke var interessert i nettbrett.

Tvunget til mini-lansering?
Ingen har så langt klart å selge store volumer av nettbrett i samme prisklasse som Ipad, som koster fra 500 dollar og oppover for siste versjon. Men etter Googles lansering av Nexus 7 har enkelte ment at Apple nå blir nødt til å lansere en mindre og billigere versjon av Ipad, og det kan altså være etterspørsel og god betalingsvilje for et slikt produkt. Ryktene om en Ipad mini har gått lenge - og det er slett ikke sikkert noe slikt produkt noen sinne vil komme på markedet. Apple har tradisjon for å ikke følge andre, og de har ingen tradisjon for å lansere typiske billig-produkter.

Les også: Nå skal verden se Google med nye briller (Vilkår)Copyright Dagens Næringsliv AS og/eller våre leverandører. Vi vil gjerne at du deler våre saker ved bruk av lenke, som leder direkte til våre sider. Kopiering eller annen form for bruk av hele eller deler av innholdet, kan kun skje etter skriftlig tillatelse eller som tillatt ved lov. For ytterligere vilkår se her.