18.01.2025 Biden med massive reguleringer før Trump-innsettelse: – Det er upassende Joe Biden har innført massivt med nye reguleringer før Donald Trump tar over. Den påtroppende presidenten ventes å bruke et gammelt favorittverktøy for å få bukt med hindringene.
14.01.2025 Demonstranter blokkerer innganger til oljekonferanse i Sandefjord Som i fjor er aktivister fra Extinction Rebellion på plass for å forstyrre det årlige seminaret der oljetopper og politikere møtes. Greta Thunberg er blant demonstrantene.
14.01.2025 Sverre Strandhagen Sabotasjen som kan bli fatal Russiske hybride angrep rammet i fjor hele Europa. Er norsk olje og gass i Nordsjøen neste mål?
09.01.2025 Gassrekord i fjor – nå begynner nedgangen på norsk sokkel Giganten Troll bidro til rekord i fjor. Gassproduksjonen vil være ganske stabil i årene som kommer, mens oljefeltene leverer litt mindre enn ventet.
07.01.2025 Julia Skretting Mer om oljestans Global investeringsstans er bakteppet for vår studie av stans i petroleumsinvesteringer i Norge – ikke en særnorsk politikk.
02.01.2025 Illevarslende oppgjør om alt som er galt med Norge Martin Bech Holte skriver overbevisende, men også med politisk slagside, om hvorfor Oljefondet er blitt en byrde for Norge.
02.01.2025 Equinor har spart én milliard: Endret planleggingen med kunstig intelligens Equinors Bjørn Peter Tjøstheim har skapt verdier for én milliard kroner ved bruk av nye modeller. Modellene sammenligner han med datingapper som Tinder.
25.12.2024 Equinor jakter på gigantene med KI: – Jeg er overbevist om at vi vil finne et nytt gigafelt Kunstig intelligens har revolusjonert hverdagen for Equinors leteekspert Nick Ashton. Nå tror han på nye gigantfunn.
11.12.2024 Varslingssak i Equinor: Tidligere internrevisor mener selskapet feilinformerte Equinor har feilrapportert i offentligheten om de store tapene i USA. Tapene er 27,6 milliarder kroner høyere. Det mener Equinors internrevisor som i en årrekke var ansvarlig for kritiske rapporter i USA.
28.11.2024 DNV: Norsk olje vil bli utkonkurrert Norsk olje vil bli utkonkurrert fra Midtøsten og det haster å legge om til ny virksomhet, mener DNV, som ikke er i tvil om løsningen.
27.11.2024 Petter Osmundsen Oljestans svekker produktiviteten – også på fastlandet Fullt investeringskutt vil gi brattere produksjonsfall enn det SSBs nye analyse legger til grunn. Tapet for arbeidstagere, bedrifter og staten ville vært enda større.
25.11.2024 Kjetil Wiedswang Hva er det med oss? Er det penger eller historisk arv fra 1800-tallet som har holdt Norge utenfor EU?
07.11.2024 Cathrine Torvestad Equinors kostnadsdrivende kulturarv Equinor bør omorganiseres og få mer avstand mellom olje og fornybart. Kostnadsdrivende kultur i olje og gass påvirker i dag fornybarvirksomheten.
16.10.2024 «Energibibel» varsler billigere olje og gass: – Forbrukernes valg vil få enorme konsekvenser Det internasjonale energibyrået konkluderer igjen med at vi ikke er i nærheten av å nå togradersmålet. I tillegg advarer det om at lavere priser kan forsinke det grønne skiftet.
15.10.2024 Åsmund Sunde Valseth Oljeskattepakken gir store oljesubsidier gjennom et helt tiår Oljeselskapenes sjeføkonomer har rett i at kontantstrømskatten ikke innebærer en subsidie. Men de unnlater å nevne at oljeskattepakken gir subsidier uten sidestykke.
14.10.2024 Knut Bergo Tåkelegging og tull om klimautslipp og skatteregler Oljebransjen påberoper seg gjerne de mange arbeidsplassene den skaper, men vil ikke vedkjenne seg Scope 3-utslippene aktivitetene fører med seg.
14.10.2024 Jens Ulltveit-Moe Hydrogen: Drømmen som brast Karbonfangst og -lagring skulle både utnytte norsk gass og kutte klimagasser. Men planene er skrotet. Var drømmen bare et forsøk på å grønnvaske oljenæringen?
10.10.2024 Oljeselskapene skal egentlig betale stadig mer for utslipp – nå er det motsatt Lavere kvotepris gir lavere total kostnad for CO2-utslipp. Med regjeringens forslag kan den falle ytterligere. – Kan ikke la Norges største forurenser slippe unna, sier SV.
25.12.2024 Equinor jakter på gigantene med KI: – Jeg er overbevist om at vi vil finne et nytt gigafelt Olje
16.10.2024 «Energibibel» varsler billigere olje og gass: – Forbrukernes valg vil få enorme konsekvenser Energi
15.10.2024 Oljeskattepakken gir store oljesubsidier gjennom et helt tiår Åsmund Sunde Valseth Innlegg