Spania tok mandag opp saken på EUs utenriks- og forsvarsministermøte i Brussel.

Den spanske regjeringen mener russisk aktivitet i sosiale medier kan ha bidratt til å oppildne konflikten. Ifølge spanjolene skal både feilaktige opplysninger og misvisende bilder ha florert på nettet.

Spanias forsvarsminister Dolores de Cospedal sier det er klart at mye av aktiviteten i sosiale medier stammer fra russisk territorium, men at det ikke kan bevises at russiske styresmakter har vært involvert.

– Det er viktig at vi forstår at det fins enkelte enheter, enten offentlige eller private, som forsøker å blande seg inn i nasjonal politikk, og som forsøker å påvirke og skape ustabile situasjoner i Europa, sier De Cospedal.

– Vi må si dette åpent, slik at offentligheten kjenner til det og kan bekjempe det, sier forsvarsministeren.

Spanske medier har også beskyldt russiske nyhetsorganisasjoner som Russia Today og Sputnik, som begge har spanskspråklige tjenester, for å ha forsøkt å bidra til å oppildne konflikten.

Det er ventet at EU nå vil øke bevilgningene til kamp mot desinformasjon.

EU-kommisjonen har samtidig varslet at den vil opprette en egen ekspertgruppe for kamp mot falske nyheter.(Vilkår)

Isabelle Ringnes: - Nå er det kult å være feminist
Isabelle Ringnes og Marie Louise Sunde forteller om holdningsendringene de har opplevd siden de startet Hun Spanderer-kampanjen for to år siden.
03:60
Publisert: