2 420,7

−0,34 %

1 651,0

0,92 %

1 702,7

0,31 %

23 111,5

0,23 %

6 800,3

−0,24 %

48 114,3

−0,62 %

25 468,8

0,92 %

10:51|NTB-AFP
Stabil inflasjon i eurosonen
Inflasjon i eurosonen lå stabil på 2,1 prosent i november, viser reviderte tall fra EUs statistikkbyrå Eurostat.Tidligere tall viste at inflasjonen i landene som har euro som valuta, var på 2,2 prosent, litt høyere enn analytikerne ventet seg.I oktober var den årlige prisstigningen også på 2,1 prosent. Den europeiske sentralbankens mål er 2 prosent inflasjon på lang sikt.
08:39|Kenneth Lund
Oslo Børs åpner markant opp
Det er optimisme på Oslo Børs ved åpning onsdag.Hovedindeksen på Oslo Børs åpner opp 0,8 prosent.Oljeprisen stiger fra de lave nivåene tirsdag, men nordsjøolje omsettes fortsatt litt under 60 dollar fatet. Dette er nivåer man ikke har sett siden før pandemien, i februar 2021. Donald Trumps nye oljeblokade av Venezuela gir foreløpig kun moderate utslag i oljeprisen. Det kan henge sammen med at tungoljen fra Venezuela i begrenset grad konkurrerer med de lettere råoljekvalitetene i Nordsjøen og ellers i verden.Oljeselskapene stigerSelv om oljeprisen er lav, og stiger moderat, er åpningen positiv for olje- og energiselskapene på Børsen.Equinor åpner opp 1,5 prosent, mens Aker BP er opp vel én prosent og Vår Energi stiger med 1,8 prosent. Subsea 7 stiger aller mest av tungvekterne, opp 1,9 prosent.Sektorindeksen for energi er opp 1,4 prosent.Meglerhuset Pareto har i to ferske analyser nedgradert Mowi og Norwegian fra «kjøp» til «hold». Norwegian-aksjen faller med over to prosent, mens Mowi stiger rundt én prosent.Ellers stuper Vow-aksjen med nesten 23 prosent, etter at det ble kjent at DNB har solgt en stor aksjepost i selskapet som blant annet driver med avfallshåndtering fra skip.Svakt arbeidsmarkedGårsdagens forsinkede jobbtall fra USA viser svakheter i det amerikanske arbeidsmarkedet, med stigende arbeidsledighet. Tallene kan borge for flere rentekutt fra Fed, men de viser også at veksten i økonomien er svak, og enkelte økonomer snakker nå om resesjon, altså økonomisk tilbakegang.Reaksjonen blant investorene på jobbtallene var avmålt, og de amerikanske børsene endte blandet, og i snitt svakt ned tirsdag kveld.Da gikk det bedre i Asia, der de ledende børsene steg natt til onsdag.
07:12|Jonas Solgård
DNB har solgt Vow-aksjer for 86 mill. kroner
DNB har solgt 35,8 millioner aksjer i Vow, etter å ha meldt om et mulig salg tirsdag ettermiddag. DNB fikk 2,4 kroner per aksje slik at det samlede salget ble på 86 millioner kroner. Vow-aksjen ble sist omsatt for 3,11 kroner. DNB eier fremdeles 35,8 mill. aksjer i selskapet, tilsvarende en eierandel på 12,29 prosent. Banken har inngått en lockup på 90 dager for de resterende aksjene. 
07:07|Jonas Solgård
Ny kontrakt for Kongsberg
Kongsberg Defence & Aerospace har inngått en kontrakt med den danske regjeringen om levering av kystartillerisystemet Naval Strike Missile Coastal Defence System (NSM CDS), fremgår det av en melding onsdag. Kontrakten har en verdi på mer enn 100 millioner euro. Med anskaffelsen blir Danmark den 5. nasjonen som anskaffer kystartillerisystemet i NATO, sammen med Polen, USA, Romania og Latvia. 
07:05|Jonas Solgård
Trekker seg som sjef under en måned etter utnevnelsen
Fiskeoppdretteren Kingfish Company melder onsdag morgen at Karl Buiks har trukket seg som konsernsjef, under en måned etter at han ble kunngjort som ny leder for selskapet. Han skulle egentlig tatt over 1. januar, men trekker seg nå av personlige grunner, opplyses det i en børsmelding. Styret skriver at det respekterer Buiks' avgjørelse og ønsker ham vel. Utgående sjef Vincent Erenst har gått med på å utsette sin pensjon og skal lede selskapet i ytterligere ett år. Kingfish er verdsatt til 593 mill. kroner på Oslo Børs. Aksjen har falt knappe 21 prosent hittil i år. 
06:03|Jonas Solgård
Saga Pure kaller inn til ekstraordinær generalforsamling
Oslo Børs-noterte Saga Pure innkaller onsdag morgen til en ekstraordinær generalforsamling 7.
05:43|Jonas Solgård
Oljeprisen stadig under 60 dollar
Oljeprisen (brent spot) handler stadig under 60 dollar per fat onsdag morgen, etter å ha falt til de laveste nivåene siden 2021 gjennom tirsdagens handel. Ett fat omsettes nå for rundt 59,8 dollar, som likevel er 1,6 prosent høyere enn tirsdagens sluttkurs. Oppgangen kommer etter at USA natt til onsdag norsk tid erklærte Venezuelas regime som en utenlandsk terrororganisasjon og kunngjorde en blokade av sanksjonerte oljetankere til og fra landet. Les mer her:
04:30|Morten Iversen
Ny KI-rakett børsnotert – 700 prosent opp første handelsdag
Handelen i Asia var blandet onsdag.
16. des., 19:40|Aksel Lindberg
Waldorf med produksjonsfall i tredje kvartal
I en børsmelding kommer det britiske olje- og gasselskapet Waldorf med en oppdatering for tredje kvartal i år. I meldingen står det at selskapet produserte 13.800 oljeekvivalenter per dag. På gjengs norsk tilsvarer dette produksjonen av olje, gass eller kondensat tilsvarende 13.800 fat olje. Det er en nedgang på 4.700 fat per dag fra andre kvartal. Selskapet beskriver produksjonen som i tråd med forventningene. Produksjonsnedgangen setter Waldorf på kontoen for vedlikeholdsavbrekk. I børsmeldingen står det at selskapet leverte et driftsresultat før ned- og avskrivninger på 15,8 millioner dollar – omtrent 160 millioner kroner. I andre kvartal var tilsvarende resultat på 46,4 millioner dollar – omtrent 465 millioner kroner.Tidligere i desember skrev DN at Waldorf ble solgt for 1,7 milliarder kroner til Harbour Energy. Waldorf har over lengre tid stått i finansielle problemer, og har slitt med å få godkjent restruktureringsplaner i det britiske domstolsystemet, blant annet på grunn av et utbytte i 2022 som i senere tid har blitt gjenstand for ramsalt kritikk. 
16. des., 17:31|Aksel Lindberg
Kongsberggruppen kjøper missilselskap fra California
I en børsmelding skriver Kongsberggruppen at de kjøper det California-baserte missilselskapet Zone 5 Technologies. Selskapet designer missiler med det Kongsberggruppen selv omtaler som lang rekkevidde, høy presisjon og anti-droneløsninger.Verdien av transaksjonen er konfidensiell, skriver selskapet. – Zone 5 er ledende innen utvikling av kostnadseffektive missiler som kan produseres i stort volum, sier Geir Håøy, konsernsjef i Kongsberggruppen, i meldingen. I børsmeldingen bruker selskapet plass på å fremheve at det er avgjørende med store volumer for forsvarsevnen i moderne krigføring. Dette oppkjøpet er ifølge Kongsbeggruppen med på å plassere dem inn i den tankegangen. Zone 5 har flere kontrakter med det amerikanske forsvaret. De produserer blant annet til programmene "Extended Range Attack Munition", "Familiy of Affordable Mass Missiles", og leverer i tillegg materiell til innovasjonsenheten i det amerikanske forsvaret– Vi er imponert over hvordan Zone 5 har lykkes med å bringe ny teknologi ut i markedet i hard konkurranse med resten av bransjen, og vi ser frem til å samarbeide med teamet i Zone 5, sier Eirik Lie, administrerende direktør i Kongsberg Defence & Aerospace, i børsmeldingen.Kongsberggruppen vil eie 90 prosent av Zone 5, mens de resterende 10 prosentene vil tilhøre selskapets ledelse. Det understrekes at Zone 5 vil operere som et selvstendig datterselskap etter oppkjøpet er sluttført. Kongsberggruppen tar forbehold om at transaksjonen er betinget myndighetsgodkjenninger. 

Finanskalender

i
Finanskalender

Oversikt over ukens hendelser for selskaper notert på Oslo Børs.

Tungvektere

i
Tungvektere

De 25 mest likvide aksjene på Oslo Børs rangert etter kursutvikling.

Sektorindekser

i
Sektorer

Indekser for sektorer. Inne på sektorsiden finner du også en liste over alle aksjene i sektoren på Oslo Børs.

Finansnytt